Serwis polonistyczny © Matura 2025
UMIEJĘTNOŚCI · Sztuka notowania


                  

Jak robić notatki do matury, egzaminów i klasówek?   

Trudna sztuka notowania

Jak robić notatki.pdf

Sztuka notowania.pdf     

      

Sztuka notowania w dziewięciu krokach:

Krok 1. Zapisuj tylko to, co ważne. Pomijaj przykłady, szczegółowe tłumaczenia czy dygresje.

Krok 2. Pisz zwięźle. Stosuj krótkie zdania, równoważniki zdań lub jedynie hasła.

Krok 3. Pisz wyraźnie. Później z tej notatki będziesz się uczyć.

Krok 4. Uporządkuj informacje, np. najpierw zapisz tezę, a potem kolejne argumenty.

Krok 5. Zapisuj informacje w punktach; stosuj np. cyfry, strzałki, gwiazdki itp.

Krok 6. Dbaj o stronę graficzną. Wprowadź różne kolory, stosuj podkreślenia, różną wielkość liter. Dzięki temu także uporządkujesz informacje.

Krok 7. Wprowadź swój zapis. To Ty jesteś odbiorcą własnych zapisków i mają być one czytelne i jasne przede wszystkim dla Ciebie.

Krok 8. Nadawaj notatkom tytuły, najlepiej w postaci prostych haseł.

Krok 9. Zostawiaj wolne miejsce pod notatką lub na jej marginesie. Możesz tam później dopi­sać dodatkowy komentarz, skojarzenie lub wyjaśnić trudną definicję.

 

Oprócz notowania na papierze można sporządzać notatki elektroniczne

Ich plusem jest możliwość magazynowania ogromnych zbiorów w jednym miejscu dzięki tabletowi, Smartfonowi bądź laptopowi. Istnieje wiele programów (np. OneNote), które umożliwiają synchronizację między urządzeniami i wymianę notatek z innymi.

Dodatkowo posiadają opcję łatwego wyszukiwania potrzebnych wiadomości. Nie ma problemu z odczytywaniem, bo nieistotny jest tutaj charakter pisma. Niestety mając pod ręką nośnik z dużą ilością czynników odciągających uwagę np. Internet, gry, można rozproszyć swoją uwagę i nie skupić się na głównej czynności, czyli notowaniu.

Pisanie ręczne sprawia, że zapamiętuje się lepiej i na dłuższy czas. Angażuje się wówczas więcej zmysłów, co wspomaga naukę. Większość osób pisze szybciej na komputerze niż na kartce i tutaj pojawia się pokusa, by kodować wszystko, nawet to, co błahe. Notatki spisywane na kartce skłaniają do refleksji i selekcjonowania materiału. W tekstach zapisanych na papierze łatwiej zaznaczać za pomocą linii i strzałek, a także tworzyć sieci zależności.

Każdy musi znaleźć odpowiedni dla siebie sposób postępowania podczas sporządzania notatek. Najważniejsze jest logiczne myślenie i umiejętność łączenia faktów.

 

Krótko i treściwie o DWÓCH ciekawych metodach skutecznego notowania i ZAPAMIĘTYWANIA

  1. Mapy myśli

  2. Metoda Cornella

    

 

Metoda Cornella

Mapy myśli

Mapy myśli to narzędzie, które pomaga wizualizować i organizować informacje w sposób przystępny i zwięzły. Dzięki temu, mogą być bardzo skutecznym sposobem na ułatwienie procesu nauki.

Tworzenie map myśli pozwala na zrozumienie złożonych koncepcji i zachęca do połączenia ze sobą różnych idei. To z kolei może prowadzić do wykrycia zależności i ukrytych wzorców, co zwiększa zrozumienie tematu i pomaga w jego pamiętaniu.

Dodatkowo, mapy myśli pozwalają na szybkie odnajdywanie informacji, gdy jest to potrzebne, co znacznie przyspiesza proces nauki i przyswajania wiedzy.

 Mapy myśli - przykłady:

Przykład 1. 

 

Przykład 2.


 

Przykład 3.

Przykład 4.

 

 

  Przykład 5.

 

 

Przykład 6.

 

 

Przykład 7.

 

Przykład 8.

 

 

W górę