INFO
Niektóre materiały umieszczone w Serwisie polonistycznym pochodzą z Wikipedii oraz prasy i książek zakupionych przez Bibliotekę szkolną Z. S. nr 4 w Nowym Sączu [WL, Znak, Nowa Era, Operon, WSiP, PWN, Stentor, Cogito, Elan, Greg, Pogranicze]. Dla wielu zamieszczonych tekstów inspiracją były artykuły Katarzyny Drogi oraz Doroty Nosowskiej z czasopisma „Cogito”.
Zachęcamy do zapoznania się ofertą wspomnianych wyżej wydawnictw
Serwis polonistyczny jest pomocą dydaktyczną dla uczniów naszej szkoły
Sokrates (ok. 470-399 p.n.e.) - mistrz i nauczyciel Platona. Najważniejsze to poznać samego siebie, potem można poszukiwać istoty innych rzeczy. „Wiem, że nic nie wiem” - dopiero dzięki przyznaniu się do własnej niewiedzy człowiek otwiera się na poznanie prawdy. Sokrates przyjmował istnienie duszy ludzkiej, która jest siedzibą cnót [szlachetność charakteru, męstwo, odwaga, przyzwoitośc, altruizm]. Tylko człowiek mądry może być naprawdę szczęśliwy. Zło wynika najczęściej z niewiedzy.
![]() |


Czytanie literatury pięknej:
- jest lekarstwem na obojętnośc Wszechświata ;)
- zapewnia poznanie najciekawszych ludzi, jacy żyli i żyją na naszej planecie ;)
- pozwala nabywać umiejętność lepszego rozumienia siebie i innych
- rozwija wyobraźnię
- jest panaceum na „niemotę ludzkich serc i dusz” (na szczęście niektórzy znają i rozumieją więcej niż 600 słów oraz piszą swą maturę powyżej 250, 300 słów...
- wzbogaca zasób słownictwa
- poprawia pamięć
- eliminuje depresję, stres
- kształtuje analityczne i syntetyczne myślenie
- rozwija niezależny światopogląd
- uczy krytycznie myśleć
- kształtuje charakter
- podnosi kwalifikacje zawodowe
- rozwija talent oratorski
Summa summarum:
Czytając książki wzbogacasz swe człowieczeństwo, albowiem - jak mawiał Sokrates - „Bydlęcym [bezrozumnym] życiem człowiekowi nie warto żyć!” ;)
Tak! - Sokrates używa BRUTALIZMU JĘZYKOWEGO. Mówił, co myślał. Niestety, zwykli „zjadacze chleba” tego raczej nie lubią - zwłaszcza zakłamani wewnętrznie hipokryci lub... zwykli głupcy! Ateńczycy uwięzili starca i otruli cykutą; a po jakimś czasie postawili mu pomnik... ze złota! :( Ja prywatnie myślę, że to był jednak pozłacany pomnik. :))) Ateńczycy słynęli z przebiegłości i robienia dobrego wrażenia... :)))
---> Użyteczne linki <---
-----> Formularz kontaktu z redaktorem-adminem <-----
W górę